Ungarbejde

Privat-konto

Allerede har en konto ? Log ind nu

Priser

Dage 30
Pris 1.495,-

Prisen er eksklusiv moms

Udfyld

Betalingsmetoder: Dankort, Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro

Har du allerede en konto ? Log ind nu

Nulstil din adgangskode nedenfor

Tilbage til login
loading

Ledige stillinger - Job i Aarhus - over 18

Sortér

Postnummer/By

Vælg branche

  • APC Forsikringsmæglere

    28. Feb

    Mødebooker til APC Forsikringsmæglere - Danmarks største pensionsmægler.

    Vi søger passionerede mødebookere til vores unge og energiske team hos Pensionseksperten, som er en underafdeling til APC Forsikringsmæglere. 

    Falder det dig naturligt at indgå i dialog med forskellige typer af mennesker, og har du masser af gåpåmod? Så er det dig, vi leder efter!

    Vi tilbyder:

    • Gode interne karrieremuligheder
    • Attraktive lønpakker med provision uden loft
    • Energisk arbejdsmiljø med fokus på det sociale
    • Fuldtidsstilling i dagtimerne
    • Intern salgsuddannelse

    Om dig:

    • Du har et stort drive og er klar på at udvikle dine salgskompetencer
    • Det er et krav, at du taler flydende dansk, da jobbet indebærer telefonisk kontakt med danske kunder
    • Du trives i et tempofyldt miljø
    • Du er klar på at blive din egen lykkes smed og komme ind i et performanceorienteret miljø, hvor det kun er dig der sætter grænserne for hvor langt du kan komme

    Det er IKKE et krav med salgserfaring, da vi lærer dig det hele.

    Du vil få en grundig oplæring og løbende coaching.

    Hvem er pensionseksperten?

    Pensionseksperten er en underafdeling for APC Forsikringsmæglere.

    APC Forsikringsmæglere er i stor vækst og har i dag en omsætning på mere end 200 mio. kr. og 26 mia. kr. under rådgivning og administration fordelt på ca. 17.500 kunder. Vores fokus er at levere uvildig pensionsrådgivning til private pensionskunder og selvstændigt erhvervsdrivende.

    Vores mødebookere ringer ud til danskere med henblik på at booke et gratis og uforpligtende møde med en af vores uvildige pensionsrådgivere. Vores mødebooker-afdeling er i rivende udvikling, og vi søger derfor nye talenter til at udbygge vores eksisterende mødebooker-afdeling.

    Skal du for alvor have sat gang i karrieren nu?

    Tag springet til en spændende karriere - ansøg nu og vær med til at forme fremtiden for pensionsrådgivning!

    Læs mere
  • Lidl Danmark K/S

    27. Feb

    Introduktion

    Har du erfaring med employer branding og rekruttering? Og er du klar til at træde ind som Teamleder i Europas største detailvirksomhed? Så søger vi lige nu en ambitiøs teamleder til Recruiting & Employer Branding på Lidl Danmarks hovedkontor i hjertet af Aarhus.

    Du er en leder, der brænder for den gode kandidatoplevelse, ligesom din store interesse ligger i at tiltrække de rette mennesker til de rette jobs. Som teamleder for Recruiting & Employer Branding får du en central rolle i Lidl Danmarks HR-afdeling. Din hverdag vil byde på strategisk planlægning, hvor du leder teamet og sikrer, at vi tiltrækker og rekrutterer verdensklasse kolleger. Teamet består af seks skarpe profiler; tre employer branding og tre recruiting consultants. I det kommende år vil der på skift blive afholdt barsel i teamet.

    Du bliver ansvarlig for alle employer branding aktiviteter på tværs af Lidl Danmark, og vil spille en vigtig rolle i at udvikle disse sammen med dit team. Sideløbende er du ansvarlig for rekrutteringsstrategien i Lidl; fra lager, butik og til kontor, samt optimering af disse gennem et tæt samarbejde med vores internationale hovedkontor og to regionskontorer i hhv. Kolding og Køge.

    Du er drevet af at lede og udvikle dit team, hvor du sikrer trivsel og fremdrift. Du har direkte reference til virksomhedens CHRO, og bliver en del af et HR-lederteam på fire personer, med ansvarsområder der spænder fra Talent Management & Employee Engagement, lønadministration og HR IT.

    Om jobbet

    • Personaleledelse af seks dygtige specialister
    • Overordnet ansvar for employer branding-strategier og rekrutteringsprocesserne i overensstemmelse med vores forretningsstrategi og i samarbejde med teamet
    • Budgetplanlægning og opfølgning
    • Projektleder på udvalgte strategiske projekter
    • Deltagelse ved messer og rekrutteringsdage efter behov, besøg på vores to regionskontorer samt sparring med de regionale recruitere, og begrænset rejseaktivitet til udlandet

    Om dig

    Vi forestiller os, at du er en erfaren leder, der har haft berøring med employer branding og rekruttering. Du har erfaring med at lede og opbygge teams og trives med at skabe resultater gennem andre.

    • Du har en relevant uddannelse på minimum bachelorniveau, eksempelvis indenfor HR eller marketing
    • Du har ledelseserfaring som personaleleder, hvor et vigtigt fokus for dig har været at have mennesket i centrum
    • Du har ledelsesopgaven i centrum, men det forventes, du har haft berøring med employer branding og rekruttering
    • Du er god til at bevare overblikket; også når det går stærkt
    • Du har solide kommunikative evner, og formår at bruge dem i driften og strategiske opgaver
    • Du taler dansk og engelsk, ligesom det er en fordel, men ikke et krav, at du har kendskab til tysk
    • Det er en fordel, du har erfaring fra en stor international virksomhed

    Vi tilbyder

    • En spændende, udfordrende og varierende hverdag med fleksibilitet, og hvor du har indflydelse på planlægningen af din arbejdsdag med mulighed for op til to hjemmearbejdsdage om ugen
    • Et uformelt arbejdsmiljø med faglig sparring, motiverede kolleger og humor
    • En arbejdsdag med spændende og alsidige opgaver, som du har mulighed for at præge og udvikle
    • Grænseløse karrieremuligheder og faglige udfordringer
    • Mulighed for sundhedspakke
    • Rabatordning hos flere udbydere af rejser, shopping, kultur, fitness mm.
    • Firmabil, der også må bruges privat


    Hovedkontor i hjertet af Aarhus

    Vi har et stort og innovativt hovedkontor på Godsbanen i Aarhus.

    Her får du som medarbejder adgang til: 

    • Gratis fitnesscenter 
    • In-house massageordning 
    • Sund kantineordning med mulighed for morgenmad, frokost og nem aftensmad (take-away) – alt sammen med minimum 30 % økologi. 

    Derudover får du mulighed for at deltage i sociale aktiviteter som f.eks. morgenyoga på tagterrassen, løbeklub, familiedag og fredagsbarer.

    Ansøgningsfrist d. 27. februar
    Vi behandler kandidater løbende, så send gerne dit motiverede CV hurtigst muligt.

    I rekrutteringsprocessen kan du forvente: screening, telefoninterview, kognitiv test og jobsamtaler.

    Tiltrædelse er hurtigst muligt efter aftale, gerne senest 1. april

    Har du spørgsmål?
    Ved spørgsmål til jobbet eller rekrutteringsprocessen kan du kontakte den ansvarlige Recruiter, Isabella, på +45 6034 0277 på hverdage mellem kl. 13.00-15.00 eller ved at sende en mail til jobilidlhq@lidl.dk.

    Vi ser frem til at modtage dit CV!

    Læs mere
  • Lidl Danmark K/S

    11. Mar

    8000, Aarhus

    Introduktion

    ”Det spændende, ved Lidl TAX, er at være en del af en skatteafdeling med en så bred berøringsflade, hvor der sjældent er to dage, der er ens. Med ansvar for både punktafgifter (chokoladeafgift, is, spiritus osv.), moms, transfer pricing, personskat, selskabsskat m.m. kommer vi vidt omkring både fagligt og praktisk.” fortæller Jakob, nuværende Tax Manager, der er på vej til nye udfordringer.

    Udover at være Lidl Danmarks skatteekspert, vil rollen ligeledes byde på spændende opgaver indenfor detailbranchen, herunder El-retur og det nye emballage-ansvar.

    Så ser du dig selv i en rolle, hvor du kan udnytte den skattefaglige pallette, du har brugt de sidste par år på at oparbejde? Så er stillingen som Tax Manager helt sikkert noget for dig, hvis du også vil:

    • Sikre korrekt opgørelse af skat og afgifter i periode- og årsregnskaber
    • Varetage en central rådgivende funktion, både i forhold til offentlige myndigheder, revisorer og andre eksterne, men også med interne projekter, kolleger og direktionen vedr. moms- og skattemæssige konsekvenser 


    Velkommen til Tax i Lidl Danmark

    Du træder ind i TAX, der består af to medarbejdere, dig selv inklusiv, og som er en af tre afdelinger i Regnskab. Vi arbejder både i og på tværs af teams og afdelinger, så der er rig mulighed for en stor berøringsflade med resten af organisationen – hvor du også kan agere sparringspartner for de projekter, der har direkte eller indirekte indflydelse på dit område. 

    TAX er et lille team, men vi anskuer også hele Regnskab som værende ’en del af teamet’, og har tæt kontakt til vores kolleger her. Vi vægter faglig sparring højt, ligesom vi også støtter op om, og deltager i, sociale arrangementer på tværs af Lidl. 

    Om jobbet

    Som Tax Manager vil du blive ansvarlig for alle skatter, afgifter, TP, mm. bliver indberettet korrekt. Udover det interne samarbejde med de øvrige fagafdelinger, har vi et fast samarbejde med ”Big 4”, der hjælper i forbindelse med specifikke og specialiserede sager. 

    Derudover kan du se frem til:

    • Ansvar for punktafgifter, moms, told & skatter
    • Udarbejde selskabsselvangivelser og sambeskatningsindkomst
    • Udarbejdelse- og test af kontroller
    • Udarbejdelse af Transfer Pricing dokumentation
    • Besvarelse af skattemæssige forespørgsler fra vores internationale hovedkontor
    • Optimering af processer inden for selskabsskat, rapportering mv.
    • Projektleder for projekter som SAF-T og E-Invoicing
    • Ad hoc-opgaver af skatte- og regnskabsmæssig karakter, herunder WEE-erklæring, El-Retur, Emballage-ansvar etc. 

    Om dig

    • Du er uddannet indenfor jura eller økonomi, f.eks. HD-R, cand.merc., cand.merc.jur., cand.jur. eller tilsvarende og har minimum 3 års erfaring fra lignende stilling 
    • Du evner hurtigt at sætte dig ind i komplekse problemstillinger og formår at udarbejde beslutningsoplæg i høj kvalitet
    • Du taler flydende engelsk eller tysk 
    • Du kan arbejde selvstændigt, overholde deadlines og bevare overblikket over igangværende opgaver
    • Du er serviceminded og forstår vigtigheden af et godt samarbejde på tværs i organisationen
    • Du er fleksibel i forhold til perioder med spidsbelastning og har en struktureret tilgang til dine opgaver
    • Du har gode IT-kundskaber, herunder især i Excel, PowerPoint osv.

    Vi tilbyder

    • En spændende, udfordrende og varierende hverdag 
    • Et uformelt arbejdsmiljø med faglig sparring, motiverede kolleger og humor
    • En arbejdsdag med spændende og alsidige opgaver, som du har mulighed for at præge og udvikle
    • Målrettet oplæring i alle processer samt mentorordning, så du har de bedste forudsætninger for at lykkes i jobbet
    • Grænseløse karrieremuligheder og faglige udfordringer
    • Mulighed for sundhedspakke
    • Rabatordning hos flere udbydere af rejser, shopping, kultur, fitness mm.


    Hovedkontor i hjertet af Aarhus

    Vi har et stort og innovativt hovedkontor på Godsbanen i Aarhus.

    Her får du som medarbejder adgang til: 

    • Gratis fitnesscenter 
    • In-house massageordning 
    • Sund kantineordning med mulighed for morgenmad, frokost og nem aftensmad (take-away) – alt sammen med minimum 30 % økologi. 

    Derudover får du mulighed for at deltage i sociale aktiviteter som f.eks. morgenyoga på tagterrassen, løbeklub, familiedag og fredagsbarer.

    Ansøgningsfrist d. 11. marts

    Vi behandler kandidater løbende, så send gerne dit motiverede CV hurtigst muligt.

    I rekrutteringsprocessen kan du forvente: screening, telefoninterview og jobsamtale.

    Tiltrædelse er hurtigst muligt efter aftale.

    Har du spørgsmål?

    Ved spørgsmål til jobbet eller rekrutteringsprocessen kan du kontakte den ansvarlige Recruiter, Isabella, på +45 6034 0277 på hverdage mellem kl. 13.00-15.00 eller ved at sende en mail til jobilidlhq@lidl.dk.

    Vi ser frem til at modtage dit CV!

    Læs mere
  • Lidl Danmark K/S

    19. Feb

    Introduktion

    Er du drevet af at implementere og vedligeholde IT-løsninger, der giver direkte værdi for kunder og butikspersonale? Vil du være en del af en stor, international virksomhed, hvor du kan tage ansvar for dine løsninger med hjælp fra dygtige kollegaer?

    Du bliver en del af IT-teamet, der har fokus på butikssystemer. Her er vi seks kollegaer, der sammen med dig, er ansvarlig for alle IT-systemer i butikkerne, herunder kassesoftware, kortbetaling, Android handhelds, elektroniske prisskilte, netværkskabling, backend servere, databaser og meget, meget mere. 

    Butiksteamet er del af den samlede IT-afdeling, hvor vi er ca. 30 verdensklasse kollegaer, der arbejder med alt fra infrastruktur og support til lager- og butikssystemer samt  sørger for, at vores mange kollegaer i organisationen kan arbejde effektivt. Vi er samtidig del af et kæmpe internationalt netværk via vores overbygning, Schwarz IT, så der er rig mulighed for sparring – også internationalt.

    Vi arbejder primært efter ITIL-principper i forhold til at løse udfordringer og opgaver for de interne IT-brugere på vores hovedkontor og i de pt. 163 butikker og 2 logistikcentre i Danmark, ligesom systemlandskabet befinder sig i en transformationsfase, hvor systemerne løftes til et nyt niveau, der gør Lidl klar til fremtidens detail-marked.

    Om jobbet

    • Test og udrulning af softwareopdateringer til butikssystemer
    • Onsite koordinering, installation og test ved butiksåbninger og andre projekter, f.eks. udrulning af Self Checkout kasser
    • Opfølgning på datasikkerhed samt sørge for, at gældende krav bliver overholdt
    • Samarbejde med vores internationale IT-selskab om lokale tilpasninger
    • 2nd level support af butikssystemer
    • Udfærdige knivskarp dokumentation, der kan hjælpe vores Servicedesk, når de bliver kontaktet af butikkerne
    • Implementering af store som små projekter/løsninger
    • Hjælp til fejlsøgning samt forbedring af eksisterende systemer
    • Sparring med salgs og byggeafdelingerne omkring hvordan vi giver kunderne en endnu bedre oplevelse i butikkerne
    • Koordinering med vores samarbejdspartnere omkring fremtidige planer; nyåbninger, nye kablingsplaner ifbm. ombygning og lignende

    Om dig

    • Du har gerne flere års erfaring med vedligehold, opdatering og udrulning af IT-komponenter og -systemer eller en relevant IT-uddannelse
    • Du har teknisk snilde
    • Du kan samarbejde på tværs, herunder med Salgs- og Byggeafdelingen
    • Du kan begå dig på engelsk i skrift og tale.
    • Du har kørekort (B), da der periodevis forekommer butiksbesøg i hele landet
    • Du er ikke bange for at kigge ind i et rackskab
    • Du synes, det er spændende at arbejde i en stor konceptvirksomhed

    Vi tilbyder

    • En spændende, udfordrende og varierende hverdag 
    • Et uformelt arbejdsmiljø med faglig sparring, motiverede kolleger og humor
    • En arbejdsdag med spændende og alsidige opgaver, som du har mulighed for at præge og udvikle
    • Målrettet oplæring i alle processer samt mentorordning, så du har de bedste forudsætninger for at lykkes i jobbet
    • Grænseløse karrieremuligheder og faglige udfordringer
    • Mulighed for sundhedspakke
    • Rabatordning hos flere udbydere af rejser, shopping, kultur, fitness mm.


    Hovedkontor i hjertet af Aarhus

    Vi har et stort og innovativt hovedkontor på Godsbanen i Aarhus.

    Her får du som medarbejder adgang til: 

    • Gratis fitnesscenter 
    • In-house massageordning 
    • Sund kantineordning med mulighed for morgenmad, frokost og nem aftensmad (take-away) – alt sammen med minimum 30 % økologi. 

    Derudover får du mulighed for at deltage i sociale aktiviteter som f.eks. morgenyoga på tagterrassen, løbeklub, familiedag og fredagsbarer.

    Ansøgningsfrist d. 19. februar
    Vi behandler kandidater løbende, så send gerne dit motiverede CV hurtigst muligt.

    I rekrutteringsprocessen kan du forvente: screening, telefoninterview og jobsamtale.
    Tiltrædelse er hurtigst muligt efter aftale.

    Har du spørgsmål?
    Ved spørgsmål til jobbet eller rekrutteringsprocessen kan du kontakte den ansvarlige Recruiter, Isabella, på +45 6034 0277 på hverdage mellem kl. 13.00-15.00 eller ved at sende en mail til jobilidlhq@lidl.dk.

    Vi ser frem til at modtage dit CV!

    Læs mere
  • Det Glade Vanvid

    10. Apr

    Hos Det Glade Vanvid er vi altid på udkig efter nye kollegaer til vores dygtige teams. 

    Det Glade Vanvid er en komplet restaurantoplevelse med et gastronomisk højt niveau og den gode helhedsoplevelse i centrum.
    Vi tager hånd om gæsten fra de ankommer til de forlader os - efter en nøje tilrettelagt aften, hvor alt er inkluderet i prisen og alt er gennemtænkt til mindste detalje.

     

    Vi søger en ansvarsfuld og servicebevidst fuldtids servering til vores restaurant i Århus. 

     

    Du skal servere maden for vores gæster, yde den bedst tænkelige service under middagen og sørge for at de får en uforglemmelig aften hos Det Glade Vanvid.

     
    Du vil indgå i et dynamisk team af tjenere og kokke, med køkkenchefen som nærmeste leder. 

     

    ” Vi går meget op i at have et stærkt team, vi tager ansvar for hinanden og for at aftenen lykkedes 110%. Det betyder også at vi griber hinanden og bakker hinanden op og det giver en helt unik holdånd!”  

    Casper, køkkenchef Aalborg

     

    Din profil:
    Du har gerne erfaring fra tidligere jobs i restaurationsbranchen. Du er serviceminded af natur, og går gerne forrest når der skal opretholdes et højt serviceniveau. Du sætter en dyd i at give gæsterne den bedste oplevelse.  
     
    Hvis du kan sige ”Ja Tak” til følgende, er det lige dig vi leder efter: 

    • Du er ansvarsbevidst  
    • Du arbejder i et højt tempo 
    • Du har en grundlæggende interesse for mad og/eller vin 
    • Du kan arbejde selvstændigt  
    • Du kan spejle dig i vores koncept, og stå inde for at være vores ansigt udadtil 
    Læs mere
  • Det Glade Vanvid

    10. Apr

     

    Hos Det Glade Vanvid er vi altid på udkig efter nye kollegaer til vores dygtige teams. 

    Det Glade Vanvid er en komplet restaurantoplevelse med et gastronomisk højt niveau og den gode helhedsoplevelse i centrum.
    Vi tager hånd om gæsten fra de ankommer til de forlader os - efter en nøje tilrettelagt aften, hvor alt er inkluderet i prisen og alt er gennemtænkt til mindste detalje.

     

    Vi søger ansvarsfuldt og servicebevidst serveringspersonale til vores restaurant i Aarhus. 

     

    Du skal servere maden for vores gæster, yde den bedst tænkelige service under middagen og sørge for at de får en uforglemmelig aften hos Det Glade Vanvid.

     
    Du vil indgå i et dynamisk team af tjenere og kokke, med køkkenchefen som nærmeste leder. 

     

    ” Vi går meget op i at have et stærkt team, vi tager ansvar for hinanden og for at aftenen lykkedes 110%. Det betyder også at vi griber hinanden og bakker hinanden op og det giver en helt unik holdånd!”  

    Casper, køkkenchef Aalborg

     

    Din profil:
    Du har gerne erfaring fra tidligere jobs i restaurationsbranchen, men det er ikke et krav. Du er serviceminded af natur, og går gerne forrest når der skal opretholdes et højt serviceniveau. Du sætter en dyd i at give gæsterne den bedste oplevelse.  
     
    Hvis du kan sige ”Ja Tak” til følgende, er det lige dig vi leder efter: 

    • Du er ansvarsbevidst  
    • Du arbejder i et højt tempo 
    • Du har en grundlæggende interesse for mad og/eller vin 
    • Du kan arbejde selvstændigt  
    • Du kan spejle dig i vores koncept, og stå inde for at være vores ansigt udadtil
    Læs mere
  • Det Glade Vanvid

    10. Apr

    Hos Det Glade Vanvid er vi altid på udkig efter nye kollegaer til vores dygtige teams. 

    Det Glade Vanvid er en komplet restaurantoplevelse med et gastronomisk højt niveau og den gode helhedsoplevelse i centrum.
    Vi tager hånd om gæsten fra de ankommer til de forlader os - efter en nøje tilrettelagt aften, hvor alt er inkluderet i prisen og alt er gennemtænkt til mindste detalje.

     

    Vi søger en arbejdsom og servicemindet opvasker til vores restaurant i Aarhus. 

     

    Du står for at vaske op fra aftenens service, samt diverse fra køkkenet.
    Du skal være effektiv, fleksibel og nem at arbejde sammen med. Stillingen er deltid og arbejdstiden ligger primært i aftentimerne.  

     

    Du har gerne erfaring fra lignende stillinger i restaurationsbranchen. Du er pligtopfyldende og møder altid op til den aftalte tid.  

     

    Hvis du derudover kan sige ”Ja Tak” til følgende, er det lige dig vi leder efter: 

     

    • Du er ansvarsbevidst  

    • Du arbejder i et højt tempo 

    • Du kan arbejde selvstændigt 

    Læs mere
  • Restaurant Flammen

    15. Mar

    Hvis du ikke fandt en ledig stilling, der matcher dine jobønsker, er du meget velkommen til at sende os en uopfordret ansøgning.

    Du har mulighed for at søge forskellige stillinger uopfordret:

    • Køkkenchef
    • Souschef
    • Floor Manager
    • Buffet Manager
    • Udskærer
    • Vært
    • Take Away medarbejder
    • Opfylder
    • Opvasker

    Når du opretter din ansøgning, skal du angive hvilken eller hvilke stillinger, du ønsker at søge. Det bliver dermed nemmere for os at matche dig med en stilling, der passer til dine kompetencer. Du kan læse mere om de forskellige stillinger her.

    Vi vil kontakte dig, hvis vi har en stilling, der matcher dine jobønsker og kompetencer. Hvis vi ikke har nogle stillinger, der matcher dine jobønsker og kompetencer på nuværende tidspunkt, gemmer vi din ansøgning i vores system og vil kontakte dig, såfremt vi får en mulighed indenfor de næste 6 måneder. Efter 6 måneder skal du give samtykke til, at vi fortsat må beholde dine data i vores system, ellers vil du automatisk blive slettet i systemet.

    Send din ansøgning
    Gør din motiverede ansøgning, dit CV og eventuelle andre vigtige dokumenter klar. Når du er klar til at starte processen med at sende os en uopfordret ansøgning, skal du klikke på feltet ”Søg job” nederst på siden.

    Om Flammen
    Restaurant Flammen er etableret af familien Rosenfeldt Sunddal, der åbnede den første Restaurant Flammen i 2009 i Kolding. I dag har vi 17 restauranter i Danmark, som er kendt for grillbuffeten med mange forskellige slags kød, tilbehør, sauce og salat.

    Flammen beskæftiger på nuværende tidspunkt flere end 800 Flammer i Danmark og vi forventer at ansætte flere i takt med, at kæden åbner flere restauranter de kommende år.

    Vi glæder os til at høre fra dig.

    Læs mere
  • 7-Eleven

    28. Feb

    ER DU SERVICEMINDET, IMØDEKOMMENDE OG SELVSTÆNDIG?

    Vi søger dig, der kan lide at møde mange mennesker og give kunderne en god service, så det bliver sjovt at være både kunde og medarbejder i butikken.

    VI TILBYDER DIG:

    Vi kan tilbyde dig et fritidsjob.

    Uanset hvad du søger, bliver du hos os en del af et stærkt brand og convenience-kæde, som er verdensførende indenfor food-innovation, bæredygtighed og dyrevelfærd.
    Selvom vi er meget resultatorienterede, er det vigtigt for os at det er sjovt at være på arbejde, du kan derfor også se frem til at blive en del af et godt team med glade og fleksible kollegaer. En arbejdsplads hvor vi arbejder både for og med hinanden.

    ARBEJDSOPGAVER

    Sammen med dine søde og dygtige kollegaer, vil du få mulighed for at tage ansvar for at skabe den gode butiksoplevelse, både direkte overfor kunderne i service-øjeblikket, men også ved at optimere vores fysiske butiksrammer gennem trimning og opfyldning af varer. Vores ansatte er en vigtig del af den daglige drift, da der løbende skal tilberedes frisk mad af høj kvalitet, foretages lettere rengøring og kvalitetskontrol, og vi har stor tillid til at vores ansatte yder et godt og selvstændigt stykke arbejde i løbet af deres vagt.

    SØG JOBBET I DAG - DET ER LET:

    Klik på den grønne ansøgningsknap, som du ser nedenfor.

    Læs mere
  • WELOCALIZE, INC

    20. Feb

    Om stillingen: 

    Vi søger en passioneret og teknisk kyndig person til at blive en del af vores team som dansk undersøger af online annoncer.

    I denne stilling vil du være ansvarlig for at gennemgå og bedømme internetannoncer for at sikre, at de er relevante, nøjagtige og leveres effektivt til slutbrugerne.

    Dette er en fantastisk mulighed for personer, der elsker at surfe på internettet, og er rigtig god til at bruge søgemaskinerne såsom Google, YouTube osv.

    Du kan lide at prøve at regne ud, hvad folk vil have, baseret på nogle få søgeord.

    Hvis du kan lide at undersøge emner online og ønsker et fleksibelt og sjovt fritidsjob, er dette job perfekt for dig!

     

    Jobbet:

    • Evaluere kvaliteten og relevansen af onlineannoncer på dansk
    • Vurdere annonceindhold og -placering for at sikre, at de opfylder specifikke kriterier og retningslinjer
    • Give feedback og forslag til forbedring af annoncekvalitet og -effektivitet
    • Undersøge søgeord for at forstå brugeres hensigt (hvad brugerne reelt har brug for) og forbedre annoncemålretning
    • Arbejde med AI på forskellige platforme
    • Samarbejde med teamet om at identificere tendenser og forbedre annonceleveringsstrategier

    Kvalifikationer:

    • Dansk på modersmålsniveau og indgående viden om dansk kultur og onlinetendenser
    • Evne til at kommunikere og rapportere på engelsk
    • Regelmæssig bruger af større søgemaskiner og sociale medier
    • Fremragende evne til at researche og en god evne til at analysere ny information hurtigt
    • Detaljeorienteret med stærke analyse- og problemløsningsevner
    • Pålidelig internetforbindelse og et passende hjemmearbejdsmiljø

    Ideel ansøger:

    • Surfer dagligt på internettet og er fortrolig med forskellige onlineplatforme
    • Har erfaring med at bruge større søgemaskiner som Google, YouTube, Bing osv.
    • Forstår, hvad folk ønsker, baseret på minimal information eller søgeord
    • Kan lide at researche og lære nye emner at kende
    • Søger et fleksibelt fjernarbejde, der kan balanceres med andre forpligtelser

    Fordele:

    • Fleksibel arbejdstid, der passer til dig
    • Arbejde hjemmefra (i Danmark)
    • Få indsigt i den digitale reklamebranche
    • Bliv bedre til at researche, og forbedre dine analytiske færdigheder
    • Bliv en del af et dynamisk team, der støtter dig

    Sådan ansøger du: 

    Hvis du er interesseret i denne spændende mulighed, så send venligst dit CV ved at klikke på ansøgningsknappen nedenfor.

    Husk at skrive på engelsk.

    Vi ser frem til at høre fra dig!

    Læs mere
  • Triaba

    28. Feb

     

    Betalte Undersøgelser Med Triaba. Tjene penge online. 

    (Brug den grønne knap nederst på siden, for at søge jobbet).

    Bliv betalt for dine meninger. Deltag i vores panel. Tilmeld dig gratis og begynd at modtage betalte Spørgeskemaer Online.

    Bliv belønnet for din mening. Tjen op til 36 kr. per undersøgelse. Din tjente belønning for undersøgelsene vil automatisk blive sat ind på din konto. Tilmeld dig Triaba gratis, besvar undersøgelser online og modtag din belønning. Tjene penge online. Betalte Undersøgelser med Triaba. Tilmeld dig gratis og begynd at modtage betalte Spørgeskemaer Online. Tjen penge online på at udfylde spørgeskemaer. Bliv betalt for dine meninger. Deltag i vores panel. 

    Indløs dine indtjente penge med PayPal eller gavekort. Indløs din gavecertifikat for at erhverve en række gavekort, der omfatter muligheder som Virtuel VISA, CDON og velgørenhedsbidrag. Derudover er det vigtigt at understrege, at alle indløsninger foretaget med certifikatet ikke kan refunderes.

    • Kop & Kande
    • Ilva
    • Nelly.com
    • Lego
    • Ticketmaster
    • FORZIERI
    • Zalando
    • Mango
    • Foot Locker
    • H&M
    • CDON
    • Virtual Visa
    • Coolshop
       

    og andre stærke brands.

    Som medlem af Triaba kan du kontaktes af virksomheder, som ønsker at foretage spørgeundersøgelser, på vegne af sig selv eller andre virksomheder. Du kan vælge ikke at acceptere invitationer til at deltage i spørgeundersøgelserne. Du gives incitament for din deltagelse i spørgeundersøgelserne i henhold til vilkårene og betingelserne for den enkelte spørgeundersøgelse.

    Medlemskab i Triaba er helt frivilligt, og medlemmet har til enhver tid ret til at stoppe medlemskabet. Alle personer, der er fyldt 15 år, som er bosiddende i Danmark, og som kan læse og skrive dansk, kan tilmelde sig Triaba Panelet.

     

    Vi tager fortrolighed alvorligt

    Ved at dele dine personlige data vil du kunne få researchmuligheder, der er målrettet dine interesser, hjælpe med at forbedre produkter og tjenester og optjene belønninger ved deltagelse. Triaba samler kun personlige data til markedsundersøgelsesformål.

    Markedsundersøgelse:

    Gennemføre en markedsundersøgelse? Triaba har undersøgelsespaneler i 110 lande og 650.000 paneldeltagere. 

    Læs mere
  • IKEA A/S

    22. Feb

    Det skal du have
    Vi leder efter dig, som elsker at ville gøre en forskel for de mange mennesker. Når kunden kommer for at handle i IKEA, er din hjælp og vejledning med til at sikre, at kunderne oplever det som hurtigt, nemt og positivt at handle i IKEA. Din baggrund kan være mangeartet, det vigtigste er at du har en masse energi, er serviceminded og forstår at sætte dig i kundens sted.

    Vi lægger desuden vægt på, at du:
    • Har erfaring fra salg, kundeservice eller logistik
    • Trives med rutiner og at vejlede kunder i en travl hverdag
    • Er selvstændig og formår at have mange bolde i luften og går til opgaverne med et struktureret og målrettet sind
    • God fysik, da du kommer til at bruge din krop gennem hele dagen.
    Hvad du skal lave – dag for dag
    Ta' selv lageret er placeret på varehusets nederste etage, og det er her vores kunder selv tager deres nye møbler ned fra hylden. Vi sælger og rådgiver kunderne i et bredt udvalg af møbler og services, og vi sikrer de går herfra med den helt perfekte løsning til dem. Ta´ selv lageret er en dynamisk afdeling, hvor du møder mange forskellige spørgsmål fra kunderne. En stor del af din arbejdsdag går med at tilsikre, at kunderne får den bedst mulige indkøbsoplevelse på lageret.

    Dine primære opgaver vil være at:
    • Rådgive og inspirere vores kunder ud fra deres behov og ønsker
    • Bidrage til vores fælles salgsmål og sikre egne ansvarsområder i afdelingen
    • Oprydning i afdelingen, så udstillinger og lageret altid ser præsentabel og overskueligt ud
    • Håndtering af varer og klargøring af salgspladser, så varerne er tilgængelige for kunderne
    • Samarbejde med varehusets andre funktioner og afdelinger.
    Sammen som et team
    Du bliver en del af et team af både fuldtids- og deltidsmedarbejdere i et stort varehus. Vi arbejder tæt sammen med andre afdelinger, og du får derfor erfaring med at samarbejde med mange forskellige mennesker. Vi har et rigtig godt sammenhold, hvor vi bakker hinanden op og løfter i flok. Der er derfor plads til at være lige præcis den, du er, og du har mulighed for at skabe et stærkt socialt netværk. Vi sørger for den rette oplæring, så du kan føle dig tryg og kompetent i jobbet.
    Har du spørgsmål eller brug for hjælp? Lad os tale med hinanden!
    Du er velkommen til at kontakte Shopkeeper Emil Laursen (emil.laursen@ingka.ikea.com)ved spørgsmål. Vi gør opmærksom på, at vi udelukkende modtager ansøgninger via vores rekrutteringssystem og ikke via e-mail.
    Øvrige informationer
    • Stillingen er på 8 til 15 timer pr. uge i gennemsnit
    • Din arbejdstid placeres primært i varehusets åbningstider, og du skal forvente at have 2 lukkevagter pr. uge samt arbejde hver 2. weekend både lørdag og søndag . Det er muligt for dig, at komme med input til arbejdsplanen
    • Løn efter HK’s butiksoverenskomst, herunder pension- og fritvalgsordning samt forskudttidstillæg
    • Vi har diverse personalegoder som helbredsforsikring, massageordning, kantineordning, personalerabat, rabatordninger med samarbejdspartnere, årsgave og bonusordning osv.
    • Der kan i ansættelsesprocessen blive stillet krav om fremvisning af straffeattest
    • Ønsket opstart hurtigst muligt eller efter aftale
    • Søg senest 22/2-25
    • Vi indkalder løbende til samtaler og forbeholder os retten til at lukke jobopslaget, når vi har modtaget tilstrækkeligt med relevante kandidater.

    Ligesom vores hjem er vores talenter også mangfoldige, og i IKEA har vi en passion for rigtige mennesker. Ved jobsøgning er der nogle der kan miste modet, hvis de ikke opfylder alle kompetencer, men du er meget velkommen til stadig at ansøge. Vi vil gerne lære dig at kende og mulighederne er mange i IKEA, baseret på interesse, evner og erfaring. Vi håber du være med på rejsen og glæder os til at høre fra dig!
    Læs mere
  • IKEA A/S

    18. Feb

    Hvem er du?
    Vi leder efter dig, som gerne vil være med til at gøre det hurtigt, nemt og positivt for vores kunder at få en velfortjent pause under deres indkøbsoplevelse. Din baggrund kan være mangeartet - det vigtigste er, at du er serviceorienteret, har masser af energi og at du får tingene til at ske! Som opvasker hos IKEA Food trives du ved rutineopgaver, og det er en fordel, hvis du:

    • Er vant til at arbejde i et tempofyldt miljø
    • Har erfaring med at holde en høj hygiejnestandard
    • Vant til at arbejde med rutiner inden for serviceområdet
    • Har erfaring med lignende arbejde.
    Dine ansvarsområder
    Som opvasker arbejder du som en del af IKEA FOOD. Det er din opgave at sikre, at gæsterne har rene tallerkener til at spise deres mad, når de nyder et måltid i vores restaurant. I IKEA FOOD ser vi vores opvaskemaskine som hjertet i driften, hvilket betyder, at du har en kæmpe indflydelse på kundeoplevelsen.

    Dine opgaver bliver derfor:
    • Arbejde som en del af vores opvaskerteam
    • Rengøring og holde en høj hygiejnestandard, så alle tallerkener, glas m.m. er i perfekt stand til kunderne
    • Arbejde med rutiner i et tempofyldt miljø.
    Vores team i IKEA
    I IKEA FOOD arbejder vi sammen for at sikre, at alle kunder kan nyde et godt måltid og en lille pause fra deres indkøbsoplevelse. Vi arbejder sammen som et team og tror på, at alle har en vigtig rolle i vores daglige forretning. Vores miljø er tempofyldt og kan være stressende. Derfor er det vigtigt for os også at have det sjovt og skabe en god stemning, når vi arbejder.
    Questions and support? Let's connect!
    Hvis du har spørgsmål, kontakt venligst Teamleder, Benjamin Reuter, benjamin.reuter1@ingka.ikea.com. Bemærk venligst, at vi ikke modtager ansøgninger via e-mail, men kun via vores rekrutteringsportal.
    Yderligere informationer
    • Stillingen er på gennemsnitligt 12 timer pr. uge
    • Din arbejdstid vil variere afhængigt af virksomhedens behov, med vagter både morgen og aften. Du skal også forvente at arbejde i hver anden weekend, både lørdag og søndag. Det er muligt at give dit input til arbejdsplanen
    • Løn og ansættelsesvilkår følger 3F's Cafeteria overenskomst og inkluderer pensions- og fritvalgsgodtgørelse samt forskudttidstillæg
    • Vi har forskellige personalegoder, herunder privat sundhedsforsikring, massage, kantine, personalerabat, rabatklub med eksterne samarbejdspartnere, årsgave, bonus mm
    • Startdato er så tidligt som muligt
    • Der kan i ansættelsesprocessen blive stillet krav om fremvisning af straffeattest
    • Vi har løbende samtaler og forbeholder os retten til at lukke jobbet, når vi har fået nok kvalificerede kandidater.

    Ligesom vores hjem er vores talenter også mangfoldige, og i IKEA har vi en passion for rigtige mennesker. Ved jobsøgning er der nogle der kan miste modet, hvis de ikke opfylder alle kompetencer, men du er meget velkommen til stadig at ansøge. Vi vil gerne lære dig at kende og mulighederne er mange i IKEA, baseret på interesse, evner og erfaring. Vi håber du være med på rejsen og glæder os til at høre fra dig!
    Læs mere
  • IKEA A/S

    18. Feb

    Hvem er du?
    Hos IKEA brænder vi for at skabe fantastiske kundeoplevelser. Vi leder derfor efter dig, som vil være med til at gøre det hurtigt, nemt og positivt for vores kunder at få et tiltrængt afbræk fra deres indkøbstur og få et godt måltid mad. Det er et krav at du kan kommunikere med kunderne på dansk.

    Vi lægger desuden vægt på at: 
    • Du er serviceorienteret og kan møde kunderne med en positiv energi i en travl hverdag i højt tempo
    • Du ikke er bange for at tage fat og trives ved at være på benene en hel dag
    • Du er selvstændig, har ordenssans og tager ansvar for at prioritere egne arbejdsopgaver
    • Du motiveres af at arbejde i teams og løfte i flok.

    Det er et plus hvis du har erfaring fra restaurations-, fastfood- eller servicebranchen.
    Hvad du skal lave – dag for dag
    I IKEA er vores restaurant delt op i flere områder, bestående af køkkenet, opvasken, kassen samt serverings- og restaurantområde. Her samarbejder vi om den gode spiseoplevelse for vores kunder. Vi tilbereder og serverer hver dag en bred vifte af mad og drikke til vores mange kunder, og på den måde sørger vi for, at de kan fortsætte deres indkøbstur i varehuset med fyldte maver.

    Dine daglige opgaver bliver at:
    • Betjene restaurantens gæster i den varme linje
    • Klargøre og tilberede kolde og varme retter fra halv- og helfabrikata
    • Sørge for driften i personalekantinen
    • Sikre en høj hygiejnestandard, så køkkenet altid er rengjort efter gældende standarter og at restaurantområdet fremstår pænt, rent og velopfyldt.
    Sammen som et team
    Du bliver en del af et team af både fuldtids- og deltidsmedarbejdere i et stort varehus. Vi arbejder tæt sammen med andre afdelinger, og du får derfor erfaring med at samarbejde med mange forskellige mennesker. Vi har rigtig godt sammenhold, hvor vi bakker hinanden op og løfter i flok. Der er derfor plads til at være lige præcis den, du er, og du har mulighed for at skabe et stærkt socialt netværk.

    Vi sørger for den rette oplæring, så du kan føle dig tryg og kompetent i jobbet.
    Har du spørgsmål eller brug for hjælp? Lad os tale med hinanden!
    Du er velkommen til at kontakte Teamleder Benjamin Reuter på benjamin.reuter1@ingka.ikea.com, ved spørgsmål. Vi gør opmærksom på, at vi udelukkende modtager ansøgninger via vores rekrutteringssystem og ikke via e-mail.
    Øvrige informationer
    • Stillingen er på 8 timer pr. uge i gennemsnit
    • Din arbejdstid placeres efter driftens behov med morgen- og aftenvagter, og du skal forvente at arbejde hver anden weekend, både lørdag og søndag. Det er muligt for dig, at komme med input til arbejdsplanen
    • Fleksibilitet forventes, specielt i forbindelse med travlhed og i ferieperioder.
    • Løn og øvrige arbejdsvilkår efter 3F’s cafeteriaoverenskomst, herunder pension- og fritvalgsordning samt forskudttidstillæg
    • Vi har diverse personalegoder som helbredsforsikring, massageordning, kantineordning, personalerabat, rabatordninger med samarbejdspartnere, årsgave og bonusordning osv.
    • Der kan i ansættelsesprocessen blive stillet krav om fremvisning af straffeattest
    • Ønsket opstart hurtigst muligt eller efter aftale
    • Søg senest d. 19 februar.
    • Vi indkalder løbende til samtaler og forbeholder os retten til at lukke jobopslaget, når vi har modtaget tilstrækkeligt med relevante kandidater.

    Ligesom vores hjem er vores talenter også mangfoldige, og i IKEA har vi en passion for rigtige mennesker. Ved jobsøgning er der nogle der kan miste modet, hvis de ikke opfylder alle kompetencer, men du er meget velkommen til stadig at ansøge. Vi vil gerne lære dig at kende og mulighederne er mange i IKEA, baseret på interesse, evner og erfaring. Vi håber du være med på rejsen og glæder os til at høre fra dig!
    Læs mere
  • IKEA A/S

    28. Feb

    Derfor er vi helt vilde med dig
    Vi vil elske dig for din åbne måde at møde vores mange kunder på! Vi har høje forventninger til alle vores medarbejdere, og du skal forvente at få et stort ansvar. Som person skal du have lyst til at møde vores kunder med et smil og godt humør, du skal trives i en travl hverdag med mange kunder, og desuden skal du have et øje for detaljer, så varehuset altid fremstår indbydende. Derudover skal du være indstillet på et til tider hårdt fysisk arbejde.
    Vi tror på, at vi med vores forskellige baggrunde og kompetencer kan nå endnu længere – dog har vi alle den ting tilfælles, at vi ønsker at skabe en bedre hverdag for de mange mennesker.
    Hvad du skal lave – dag for dag
    Vi tilbyder mange forskellige jobs i IKEA og måske er der et, som passer til dig:

    Kundeservice: Her har vi altid kunden for øje, hvad end vi står i kassen, børnepasning, vareudlevering eller returafdelingen. Vi har dagligt dialog med mange forskellige kunder, hvortil vi sørger for, at alle kunder får en god oplevelse og forlader varehuset med et smil på læben.
    Vi lægger derfor vægt på at du:
    • Er udadvendt med en positiv energi og kan sætte dig i kundernes sted – også i pressede situationer
    • Kan bevare roen og overblikket samt kommunikere tydeligt med vores kunder
    • Trives med rutiner, er omhyggelig og har øje for detaljer
    • Har en god fysik og trives med et fysisk hårdt arbejde
    • Er god til tal, IT og en dygtig problemløser.
    • Kan tale dansk.

    Salg: Vi fordelt på tre overordnede områder; Møbeludstilling, boligtilbehør og tag selv lageret. Fælles for alle tre områder er, at vi guider og rådgiver vores kunder, så vi er sikre på, at de kommer hjem med lige præcis det produkt, der gør deres hverdag bedre.
    Vi lægger derfor vægt på at du:
    • Har erfaring med salg og kundeservice, evt. erfaring fra møbelsalg eller andre typer overvejelseskøb
    • Trives med at vejlede kunder i en travl hverdag og motiveres af aktivt salg og at skabe gode købsoplevelser 
    • Tager ansvar for at prioritere egne arbejdsopgaver, så tiden udnyttes mest effektivt
    • Formår at have mange bolde i luften og går til opgaverne med et struktureret og målrettet sind
    • Har en god fysik og trives med et fysisk hårdt arbejde.
    • Kan tale dansk.

    IKEA FOOD: Maden i IKEA skal være af god kvalitet. Vi sætter derfor en ære i, at maden, der serveres i vores restaurant og bistro, altid opleves som inspirerende og lækker – og til en overkommelig pris. I vores hverdag møder vi kunderne i kassen eller ved serveringsområdet, vi tilbereder både varme og kolde retter og sørger for, at der altid er rent service til vores mange kunder.
    Vi lægger derfor vægt på at du:
    • Har erfaring fra restaurations-, fastfood-eller detailbranchen
    • Kan trives i et hårdt fysisk job
    • Kan møde kunderne med en positiv indstilling i en travl hverdag med et højt tempo
    • Motiveres af at arbejde i team og løfte i flok
    • Har ordenssans og forstår vigtigheden af at overholde diverse standarder inden for restaurationsdrift.

    Logistik: Vi arbejder primært i natte/ tidlige morgentimer, hvor vi sørger for at få fyldt de mange varer. Som logistikmedarbejder spiller du en vigtig rolle for IKEAs salgstal og kunder, da du er med til at sørge for, at kunderne aldrig går forgæves, når de skal købe møbler og tilbehør til hjemmet. Hverdagen er altid travl, da vi hver dag arbejder med en skarp deadline – varehusets åbningstid.
    Vi lægger derfor vægt på at du:
    • Har erfaring med lager- og logistikarbejde, og trives i et fysisk hårdt arbejde
    • Trives med skiftende arbejdstider - herunder nattearbejde
    • Er struktureret, har overblik og fokus på orden
    • Kan tale engelsk og har lyst til kommunikere med mange kollegaer samt arbejde i et team
    • Har truckcertifikat – eller har lyst til at erhverve det.
    Sammen som et team
    Leder du efter et sted med gode kollegaer og et stærkt sammenhold, så er der plads til dig i IKEA. Sammen arbejder vi for at opfylde boligdrømme og skabe en bedre hverdag for de mange mennesker, som besøger os hver dag. Her kan du både starte din karriere og få studierelevant erfaring. Du får viden om, hvordan en stor international virksomhed er skruet sammen, og der er plads til dine styrker og til, at du kan udvikle din karriere. Vi hjælper hinanden, og sammen skaber vi den gode stemning i IKEA. Her er der plads til dem, der er målrettede, og dem der elsker at ændre planer. Her er plads til dig.
    Har du spørgsmål eller brug for hjælp? Lad os tale med hinanden!
    Hvis du har nogle spørgsmål, så er du velkommen til at skrive til os på recruitment.pc.dk@ingka.ikea.com. Vær opmærksom på, at vi ikke modtager ansøgninger via email,, men udelukkende via vores rekrutteringsportal.
    HVAD KAN DU ELLERS FORVENTE
    Med et deltidsarbejde i IKEA vil din arbejdstid blive placeret på hverdagsaftner samt hver anden weekend.
    I alle vores fuldtidsstillinger vil arbejdstiden være placeret i varehuset åbningstid. Hertil skal du forvente at arbejde 1-2 aftner om ugen samt hver anden weekend.
    Du får mulighed for at komme med input til netop din vagtplan gennem ønskeskemaer og vil kende din vagtplan for 16 uger ad gangen! Med et job i IKEA følger desuden diverse benefits såsom:
    • Bonusprogram og Loyalitetsprogram
    • Massageordning
    • Helbredsforsikring
    • Kantineordning
    Vi tilbyder en løn som matcher HK’s overenskomst (På IKEA Food vil overenskomst være 3F cafeteria) og du vil få udleveret arbejdstøj og sikkerhedssko. Vi gør opmærksom på, at vi behandler vores uopfordrede ansøgninger løbende.
    Læs mere
  • Lidl Danmark K/S

    13. Mar

    Introduktion

    Vil du have en elevplads med et verdensklasse fællesskab, gode kolleger og masser af karriereudvikling? Er du ambitiøs og klar til at bidrage? Så skal du være elev i Lidl med start i august 2025.

    I Europas største dagligvarekæde kommer du med på en succesfuld rejse, hvor vi alle er drevet af målet om at blive danskernes førstevalg.

    Vi tilbyder dig en 2-årig elevuddannelse inden for detail, der kombinerer praktik med teori, og hvor mulighederne er ubegrænsede. Som elev i Lidl får du bl.a.;

    •    god oplæring og sparring med leder samt erfarne kolleger
    •    en tydelig karrieretrappe – med gode muligheder for at blive souschef eller butikschef på sigt
    •    et elevtillæg på 1.000 kr. ekstra oveni den overenskomstmæssige løn hver måned
    •    personlig og faglig udvikling med gode muligheder for at få ansvar
    •    lov til at styre din egen butik med dine elevkolleger
    •    fleksibel arbejdsplan så du kan kombinere fritidsinteresser og arbejde
    •    rig mulighed for at lære af de erfarne kolleger

    Mød vores nuværende elev, Xander:
    ”For mig er det fedt at have en anerkendende leder. Det betyder meget for både min faglige og personlige udvikling. Et motto, som jeg har brugt i min oplæring, er “at fejle er at lære”. Der er plads til at lave fejl og lære af dem, hvilket har haft stor betydning for min udvikling. Jeg oplever, at jeg bliver hørt, og at min leder er nysgerrig på mig som person. Der er øje for mit potentiale og faglige udviklingsmuligheder, det gjorde også, at jeg fik en masse ansvar tidligt i forløbet, så det er tydeligt for mig, hvordan jeg kan avancere og gøre karriere i Lidl,” fortæller Xander. 

    Om jobbet

    • 2-årig elevuddannelse, inklusiv 8 ugers skoleophold fordelt på de 2 år med spændende leverandørbesøg, teoretisk viden og praktiske cases
    • Du tilbringer hverdagene i en af vores Lidl-butikker, hvor du vil indgå som en del af den daglige butiksdrift
    • Du kommer til at lære om alt fra varebestilling, planlægning og analyse af nøgletal til varepræsentation, opfyldning af varer og betjening af vores kunder
    • 37 timers arbejdsuge hvor vagterne ligger i tidsrummet kl. 06.00-21.45 samt hver anden weekend. Da butikken er åben alle ugens dage, vil der forekomme dag-, aften- og weekendarbejde

    Om dig

    • For at starte som elev i Lidl skal du have gennemført en HHX, EUD/EUX eller en HF, HTX, STX suppleret med 5 ugers grundforløb
    • Du er ambitiøs og har viljen til at yde dit bedste
    • Du har drive, holdånd og godt humør
    • Du drømmer om at tage ansvar, skabe resultater og blive en del af et vinderteam
    • Du trives i en virksomhed med højt tempo, masser af kundekontakt og hvor to dage sjældent er ens

    Vi tilbyder

    Lyder det som noget for dig? Så skynd dig at søge ind som elev i Lidl!
    Når du søger som elev hos os, behøver du ikke at skrive en ansøgning. Alt du skal gøre er at uploade dit CV, udfylde formularen og svare på nogle spørgsmål om dig selv. 
    Inden opstarten i august vil vi bede om dit eksamensbevis.

    Vi afholder løbende samtaler og afslutter rekrutteringsprocessen, når den rette kandidat er fundet, så ansøg hurtigst muligt.

    Tiltrædelse: August 2025 med mulighed for at starte allerede nu som aflønnet butiksmedarbejder.
     
    Vil du med på #teamlidl?
    Sådan søger du stillingen:

    • Klik på ”Ansøg nu”
    • Upload dit CV
    • Udfyld formularen

     
    Vores rekrutteringsproces består af en telefonsamtale og en fysisk samtale i butikken.
     
    Har du spørgsmål til stillingen eller ansøgningsprocessen, er du velkommen til at kontakte Rekruttering på elev@lidl.dk.
     
    Vi ser frem til at få dig med på holdet!

    Læs mere
  • APC Forsikringsmæglere

    28. Feb

    Mødebooker til APC Forsikringsmæglere - Danmarks største pensionsmægler.

    Vi søger passionerede mødebookere til vores unge og energiske team hos Pensionseksperten, som er en underafdeling til APC Forsikringsmæglere. 

    Falder det dig naturligt at indgå i dialog med forskellige typer af mennesker, og har du masser af gåpåmod? Så er det dig, vi leder efter!

    Vi tilbyder:

    • Gode interne karrieremuligheder
    • Attraktive lønpakker med provision uden loft
    • Energisk arbejdsmiljø med fokus på det sociale
    • Fuldtidsstilling i dagtimerne
    • Intern salgsuddannelse

    Om dig:

    • Du har et stort drive og er klar på at udvikle dine salgskompetencer
    • Det er et krav, at du taler flydende dansk, da jobbet indebærer telefonisk kontakt med danske kunder
    • Du trives i et tempofyldt miljø
    • Du er klar på at blive din egen lykkes smed og komme ind i et performanceorienteret miljø, hvor det kun er dig der sætter grænserne for hvor langt du kan komme

    Det er IKKE et krav med salgserfaring, da vi lærer dig det hele.

    Du vil få en grundig oplæring og løbende coaching.

    Hvem er pensionseksperten?

    Pensionseksperten er en underafdeling for APC Forsikringsmæglere.

    APC Forsikringsmæglere er i stor vækst og har i dag en omsætning på mere end 200 mio. kr. og 26 mia. kr. under rådgivning og administration fordelt på ca. 17.500 kunder. Vores fokus er at levere uvildig pensionsrådgivning til private pensionskunder og selvstændigt erhvervsdrivende.

    Vores mødebookere ringer ud til danskere med henblik på at booke et gratis og uforpligtende møde med en af vores uvildige pensionsrådgivere. Vores mødebooker-afdeling er i rivende udvikling, og vi søger derfor nye talenter til at udbygge vores eksisterende mødebooker-afdeling.

    Skal du for alvor have sat gang i karrieren nu?

    Tag springet til en spændende karriere - ansøg nu og vær med til at forme fremtiden for pensionsrådgivning!

    Læs mere
  • Lidl Danmark K/S

    18. Feb

    Introduktion

    Er du klar til at stå i spidsen for din helt egen Lidl-butik? Kan du lede og motivere et helt butiksteam og sørge for, at butikken altid står snorlige, så vores kunder får den bedste indkøbsoplevelse? Så er du måske vores nye butikschef!

    Hos Lidl bliver du en del af Europas største dagligvarekæde med 150+ butikker i Danmark. Vi arbejder hårdt for at skabe resultater og fortsætte vores vækst. Sammen er vi nemlig drevet af et fælles mål om at blive danskernes førstevalg. På #teamlidl kommer du med på en succesfuld rejse – og på et hold med høje ambitioner til fælles.

    Som butikschef leder, inspirer og udvikler du dine medarbejdere til at give kunderne den bedste indkøbsoplevelse. Hos os får du ansvar lige fra første arbejdsdag og bliver samtidig en del af et ambitiøst karriereudviklingsforløb. Som Europas største dagligvarekæde har vi nemlig høje ambitioner til fælles – i verden og i hverdagen – med grænseløse muligheder og holdånd i en klasse for sig.

    Om jobbet

    Som butikschef er det dig, der sørger for, at alt går op i en højere enhed. Du går forrest og motiverer dine medarbejdere til at skabe rammerne for landets bedste indkøbsoplevelse. Du sørger for, at alle opgaver bliver fulgt til dørs, og at butikken altid er salgsklar. Samtidig sørger du for, at dine medarbejdere trives, og du bakker dem op i deres udvikling.
    Du bliver også ansvarlig for at:

    • Lede og fordele den daglige butiksdrift 
    • Tage del i den daglige drift af butikken, f.eks. varebestilling og -opfyldning
    • Oplære, uddanne og motivere dine medarbejdere i butikken
    • Planlægge aktiviteter og arbejdsplaner 
    • Implementere, analysere og optimere Lidls butikskoncepter 
    • Analysere og følge op på nøgletal og bruge dem aktivt til at nå butikkens mål – herunder at omsætte KPI’er til håndgribelige mål og fokusområder
    • Rekruttere nye medarbejdere

    Om dig

    Du har muligvis en lederuddannelse og har med succes motiveret og ledet et hold af medarbejdere til at skabe gode resultater. Måske er du allerede en dygtig og resultatorienteret butikschef eller afdelingsleder hos en af vores kolleger i branchen, eller også har du en tilsvarende baggrund og lyst til at investere dig selv og din karriere i en velfungerende arbejdsplads med store ambitioner og højt til loftet. Udover at du tager aktivt del i den daglige drift og har det overordnede overblik, forventer vi, at du: 

    • Har erfaring fra en lignende stilling
    • Er empatisk, motiverende og har en anerkendende ledelsesstil 
    • Handler ansvarsbevidst og kan uddelegere og følge opgaverne til dørs 
    • Er resultatorienteret og har forretningssans
    • Er serviceminded og kan skabe rammerne for gode indkøbsoplevelser

    Vi tilbyder

    Som butikschef i Lidl får du fri bil af udvalgt mærke og en konkurrencedygtig lønpakke. Når du starter, klæder vi dig på gennem et grundigt oplæringsforløb i vores koncepter, ligesom du får adgang til skræddersyede kurser, der udvikler dig både personligt og fagligt.
    Som butikschef i Lidl får du:

    • Mulighed for at skabe dine egne resultater med din egen butik
    • Chancen for at vise, hvad du kan i Europas største dagligvarekæde
    • En konkurrencedygtig lønpakke på 36.000 – 47.500 kr. brutto om måneden
    • Fri bil af udvalgt mærke efter prøvetiden på 3 måneder
    • Op til 6 ugers betalt ferie om året og pensionsordning
    • En grundig oplæring i vores arbejdsgange og koncepter
    • Du bliver en del af en konceptstærk international virksomhed, hvor fundamentet er lagt for, at du opnår succes i din rolle
    • Mulighed for at udvikle dig i din stilling eller i en anden del af forretningen 
    • Mulighed for sundhedsordning
    • Rabatordning hos flere udbydere af rejser, shopping, kultur, fitness mm.

     

    Vil du med på #teamlidl?
    Sådan søger du stillingen:

    • Klik på ”Søg nu”
    • Udfyld formularen
    • Vedhæft dit motiverede CV

     

    Vi rekrutterer løbende, så send dit motiverede CV hurtigst muligt. Da butikken er åben alle ugens dage, vil der forekomme dag-, aften- og weekendarbejde.

    I rekrutteringsprocessen kan du forvente: screening, telefoninterview og en rekrutteringsdag, som afholdes i ugerne XX og XX. Samtaler forventes afholdt i uge XX.

    Har du spørgsmål til stillingen eller ansøgningsprocessen, er du velkommen til at kontakte Recruiting på tlf. 7635 0535 på hverdage indenfor normal arbejdstid eller jobilidlvest@lidl.dk

    Vi ser frem til at modtage dit CV!

    Læs mere
  • Lidl Danmark K/S

    13. Mar

    Introduktion

    Vil du have en elevplads med et verdensklasse fællesskab, gode kolleger og masser af karriereudvikling? Er du ambitiøs og klar til at bidrage? Så skal du være elev i Lidl med start i august 2025.

    I Europas største dagligvarekæde kommer du med på en succesfuld rejse, hvor vi alle er drevet af målet om at blive danskernes førstevalg.

    Vi tilbyder dig en 2-årig elevuddannelse inden for detail, der kombinerer praktik med teori, og hvor mulighederne er ubegrænsede. Som elev i Lidl får du bl.a.;

    •    god oplæring og sparring med leder samt erfarne kolleger
    •    en tydelig karrieretrappe – med gode muligheder for at blive souschef eller butikschef på sigt
    •    et elevtillæg på 1.000 kr. ekstra oveni den overenskomstmæssige løn hver måned
    •    personlig og faglig udvikling med gode muligheder for at få ansvar
    •    lov til at styre din egen butik med dine elevkolleger
    •    fleksibel arbejdsplan så du kan kombinere fritidsinteresser og arbejde
    •    rig mulighed for at lære af de erfarne kolleger

    Mød vores nuværende elev, Xander:
    ”For mig er det fedt at have en anerkendende leder. Det betyder meget for både min faglige og personlige udvikling. Et motto, som jeg har brugt i min oplæring, er “at fejle er at lære”. Der er plads til at lave fejl og lære af dem, hvilket har haft stor betydning for min udvikling. Jeg oplever, at jeg bliver hørt, og at min leder er nysgerrig på mig som person. Der er øje for mit potentiale og faglige udviklingsmuligheder, det gjorde også, at jeg fik en masse ansvar tidligt i forløbet, så det er tydeligt for mig, hvordan jeg kan avancere og gøre karriere i Lidl,” fortæller Xander. 

    Om jobbet

    • 2-årig elevuddannelse, inklusiv 8 ugers skoleophold fordelt på de 2 år med spændende leverandørbesøg, teoretisk viden og praktiske cases
    • Du tilbringer hverdagene i en af vores Lidl-butikker, hvor du vil indgå som en del af den daglige butiksdrift
    • Du kommer til at lære om alt fra varebestilling, planlægning og analyse af nøgletal til varepræsentation, opfyldning af varer og betjening af vores kunder
    • 37 timers arbejdsuge hvor vagterne ligger i tidsrummet kl. 06.00-21.45 samt hver anden weekend. Da butikken er åben alle ugens dage, vil der forekomme dag-, aften- og weekendarbejde

    Om dig

    • For at starte som elev i Lidl skal du have gennemført en HHX, EUD/EUX eller en HF, HTX, STX suppleret med 5 ugers grundforløb
    • Du er ambitiøs og har viljen til at yde dit bedste
    • Du har drive, holdånd og godt humør
    • Du drømmer om at tage ansvar, skabe resultater og blive en del af et vinderteam
    • Du trives i en virksomhed med højt tempo, masser af kundekontakt og hvor to dage sjældent er ens

    Vi tilbyder

    Lyder det som noget for dig? Så skynd dig at søge ind som elev i Lidl!
    Når du søger som elev hos os, behøver du ikke at skrive en ansøgning. Alt du skal gøre er at uploade dit CV, udfylde formularen og svare på nogle spørgsmål om dig selv. 
    Inden opstarten i august vil vi bede om dit eksamensbevis.

    Vi afholder løbende samtaler og afslutter rekrutteringsprocessen, når den rette kandidat er fundet, så ansøg hurtigst muligt.

    Tiltrædelse: August 2025 med mulighed for at starte allerede nu som aflønnet butiksmedarbejder.
     
    Vil du med på #teamlidl?
    Sådan søger du stillingen:

    • Klik på ”Ansøg nu”
    • Upload dit CV
    • Udfyld formularen

     
    Vores rekrutteringsproces består af en telefonsamtale og en fysisk samtale i butikken.
     
    Har du spørgsmål til stillingen eller ansøgningsprocessen, er du velkommen til at kontakte Rekruttering på elev@lidl.dk.
     
    Vi ser frem til at få dig med på holdet!

    Læs mere
  • REMA1000

    6. Mar

    8220, Brabrand

    Vi søger lige nu en salgsassistentelev til vores REMA 1000 butik i Brabrand

    Er du klar til en elevuddannelse, der gør dig fagligt stærk og styrker dine sociale og faglige kompetencer? Er du frisk på to spændende, arbejdsomme og sjove år?

    Kan du lide detailhandel? Vil du være en del af Danmarks hurtigst voksende dagligvarekoncept? Er du ambitiøs? Har du gå-på-mod og sans for at arbejde med mennesker?
    Så skal du starte som elev i REMA 1000 Brabrand. 

    Fokus på dig 
    I REMA 1000 giver vi dig et godt introforløb. Derfor laver du og købmanden allerede fra starten en personlig uddannelsesplan. Din købmand er din daglige sparringspartner, som også har tæt samarbejde med skolen. På den måde sikrer vi, at både din dagligdag i butikken og din uddannelse på skolen går, som den skal. 
     
    I REMA 1000 har vi lidt over 400 elever fordelt på mere end 420 butikker i hele Danmark. På vores skoleophold kommer du til at gå sammen med andre REMA 1000 elever fra hele Danmark. Det er den samme klasse, du kommer til at følge gennem hele forløbet.  
     
    Løn under uddannelse 
    Du får selvfølgelig løn under hele din uddannelse, når du har en uddannelsesaftale med REMA 1000. Efter endt elevuddannelse har du mulighed for at søge ind på vores talentuddannelse. Her uddanner vi de personer, som har en drøm om at få deres egen REMA 1000 butik.  

    Under din elevuddannelse kommer du til at arbejde med alle aspekter inden for dagligvarehandel: 
     
    • Produktkendskab  
    • Disponering  
    • Teamudvikling 
    • Drift  
    • Service 
    • Personligt salg  
    • Discount med holdning 
    • Store management  
    • Markedsføring

    Og meget, meget mere.
     
    Start som elev i REMA 1000
    Detailhandelsuddannelsen varer som udgangspunkt 2 år, og du kan starte direkte som salgselev, hvis du har bestået en EUD/GF2 (detail), EUX eller en HHX. Har du en baggrund med STX, HTX eller HF, kræves der dog et EUDS 5 ugers forløb. Hvis du ikke har den nødvendige uddannelsesbaggrund – hvis du for eksempel kommer direkte fra 9. eller 10. klasse – så kan du blive Ny Mesterlære elev, hvor uddannelsesaftalen derimod som udgangspunkt vil vare 3 år. Er du over 25, så vil du blive anset som voksenelev, og her afhænger adgangskravene og varigheden på aftalen af en RKV (en realkompetence vurdering), som skolen udarbejder.

    Lyder det som noget for dig? - så klik på linket. Vi glæder os til at høre fra dig.

    Vi vurderer ansøgningerne løbende, og jobannoncen kan derfor blive fjernet inden ansøgningsfristen, hvis vi har tilstrækkeligt med ansøgere til stillingen.

    Læs mere

Job i Aarhus

At finde et job i Aarhus kan være en spændende, men også udfordrende proces. En af de mest effektive måder at søge job på er via jobportaler som Ungarbejde.dk. Denne portal er designet specielt til unge og har et bredt udvalg af jobannoncer i forskellige brancher.

På Ungarbejde.dk kan du filtrere jobannoncerne efter branche, geografi og jobtype, hvilket gør det nemmere at finde job, der passer til dig. Aarhus har mange muligheder indenfor:

  • Detailhandel (Butiksassistent i supermarkeder, tøjbutikker eller elektronikforretninger)
  • Restauration (Tjener, barista, køkkenmedarbejder eller opvasker på caféer, restauranter eller fastfoodsteder)
  • Service (Hotel, forlystelseparker, kontorer eller skoler)

men også andre brancher, så der er gode chancer for at finde et job, der passer til dig.

Job over 18

Når du er 18 år, er der mange forskellige typer job, du kan arbejde med. Her er nogle flere populære muligheder:

  1. Lager og logistik (Lagerarbejder, pakkemedarbejder eller budtjenester)
  2. Kontorarbejde (Administrative opgaver som reception, dataindtastning eller kundeservice)
  3. Salgsarbejde (Telefon- eller canvassalg for forskellige virksomheder)
  4. Events og underholdning (Medarbejder ved koncerter, sportsbegivenheder eller på festivaler)
  5. Markedsføring (Deltidsjobs indenfor social media management, reklame eller events)
  6. Fitness og sport: (Arbejde som assistent i fitnesscentre eller som hjælpetræner i sportsklubber)

Som jobsøgende i Aarhus over 18 år, har du derfor utrolig mange muligheder for at finde et godt deltids- eller fuldtidsjob.

loading